Aeolians Club
2005 NSA Laser Provincial Championships

Final Results

Final Results for Class = Laser
Sailed:7  Discards:1  To count:6  Entries:23
Rank Sail No Helm Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Nett
1 160127 Graeme Willcox Wits Y.C. 10.0 4.0 1.0 1.0 2.0 1.0 1.0 10.0
2 165607 John Samuel PSC 1.0 5.0 2.0 4.0 4.0 6.0 6.0 22.0
3 144156 Leon de Raay BSC 3.0 6.0 6.0 2.0 1.0 7.0 16.0 25.0
4 122774 Dylan le Roux * PSC 5.0 1.0 17.0 11.0 5.0 11.0 3.0 36.0
5 160100 Malcolm Osborne PSC DNC 3.0 8.0 7.0 7.0 3.0 10.0 38.0
6 160031 Rudolph Holm PSC 4.0 15.0 13.0 DSQ 3.0 4.0 2.0 41.0
7 150846 Peter Clayton BSC 8.0 7.0 3.0 5.0 8.0 10.0 15.0 41.0
8 157664 Phil Bennett VLC 7.0 9.0 4.0 9.0 6.0 13.0 7.0 42.0
9 153748 Richard Bate PYC 2.0 2.0 7.0 3.0 DNF 5.0 OCS 43.0
10 160056 Clive Whitburn VLC 6.0 18.0 14.0 8.0 14.0 12.0 4.0 58.0
11 99870 Scott Quarmby * PSC 11.0 11.0 5.0 DNF DNC 2.0 13.0 66.0
12 160061 Bruno Tafuri PSC DNF 16.0 9.0 12.0 10.0 15.0 5.0 67.0
13 90663 Matthew Langman * BSC 9.0 12.0 11.0 10.0 15.0 14.0 11.0 67.0
14 160083 Tula Khosa ESC 15.0 8.0 16.0 16.0 12.0 17.0 8.0 75.0
15 99861 Eric Quarmby PSC DNC 14.0 15.0 6.0 11.0 9.0 21.0 76.0
16 144155 Martin Jackson BSC 12.0 13.0 10.0 DNF 9.0 18.0 17.0 79.0
17 151449 Johan Aspeling PSC 13.0 10.0 19.0 13.0 13.0 21.0 12.0 80.0
18 157673 Simon Kemsley PSC 14.0 17.0 21.0 15.0 16.0 8.0 14.0 84.0
19 62541 Paul Leenstra AC DNF DNC 18.0 14.0 18.0 19.0 9.0 102.0
20 48336 Dustin Jackson BSC DNC 20.0 12.0 DNF DNC 16.0 18.0 114.0
21 83755 Eberhardt Pfisterer BSC DNC 19.0 22.0 18.0 19.0 20.0 19.0 117.0
22 99827 Alan Lewthwaite BSC 16.0 DNC 20.0 19.0 17.0 22.0 DNC 118.0
23 90670 Peter Marcia BSC 17.0 21.0 23.0 17.0 20.0 23.0 20.0 118.0
Final Results for Class = Laser 4.7
Sailed:7  Discards:1  To count:6  Entries:2
Rank Sail No Helm Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Nett
1 99892 Dylan Emmett * LDYC 1.0 1.0 1.0 2.0 2.0 1.0 2.0 8.0
2 15828 Timothy Gibbons * BSC 2.0 2.0 2.0 1.0 1.0 2.0 1.0 9.0
Final Results for Class = Laser Radial
Sailed:7  Discards:1  To count:6  Entries:6
Rank Sail No Helm Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Nett
1 151453 Gill Waiting FYC 2.0 1.0 3.0 1.0 1.0 2.0 5.0 10.0
2 91 Nico Marcia * BSC 1.0 2.0 2.0 3.0 2.0 1.0 2.0 10.0
3 160086 Evelyn Osborne BSC 3.0 3.0 1.0 2.0 3.0 4.0 4.0 16.0
4 160007 Chandre W-Aymes PSC 4.0 4.0 4.0 4.0 DNC 3.0 3.0 22.0
5 23559 Matthew Bennett * VLC 5.0 DNC DNC 5.0 DNC 5.0 1.0 30.0
6 2 Tamaryn Bennett * VLC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 42.0

Race Officer: Brian Sutherland
29 / 30 October, 2005

Sailwave Scoring Software 1.80
www.sailwave.com